Życiorys

 

Aleksander Pociej urodził się w 1965 roku w Warszawie, z którą związany jest przez całe życie. Z żoną Małgorzatą ma czworo dzieci: Ksawerego, Weronikę, Konstantego i Wiktorię.


Jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Warszawie. W latach 1983-1988 roku studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1986 roku zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie krasomówczym aplikantów i studentów prawa.  Z wynikiem bardzo dobrym obronił pracę magisterską poświęconą problematyce kary śmierci. Promotorem pracy był prof. Lech Falandysz. 

 

W latach 1988-1989 odbył studia podyplomowe we Francji na Universite de Paris X Nanterre – DESS Droit International du Commerce (Międzynarodowe Prawo Handlowe).

 

Pomiedzy rokiem 1990 a 1991 pracował w zagranicznych kancelariach prawnych m. in. w kancelarii „Stroock&Stroock&Lavan” w Nowym Jorku i kancelarii „Gide Loyrette Nouel” w Paryżu.


Aplikację adwokacką odbył w latach 1991-1995 w Warszawie, zdobywając praktykę zawodową w warszawskiej kancelarii „Lawyer Service”.

 

Aleksander Pociej jest adwokatem, członkiem Okręgowej Izby Adwokackiej w Warszawie. Od 1996 r. do października 2011 r. był wspólnikiem Spółki ,,Pociej, Dubois i Wspólnicy. Kancelaria Adwokacka’’. Prowadził sprawy i doradzał w zakresie prawa karnego, rodzinnego, handlowego i nieruchomości.


Jako felietonista współpracował z Gazetą Finansową, Życiem Warszawy, Polskim Radiem, Sukcesem oraz Gentelmanem. W 2005 roku ukazała się Jego książka „ Ręce na biurku” będąca zbiorem najlepszych felietonów. Od wielu lat jest częstym komentatorem bieżących wydarzeń społecznych i prawnych w Telewizji Polskiej, TVN 24, Polsat News, Superstacji i Polskim Radiu.


W licznych programach radiowych i telewizyjnych popularyzuje wiedzę na temat prawa i sposobu jego funkcjonowania, poszerzając w ten sposób świadomość prawną Polaków.  W latach 2002-2007 był współtwórcą i prowadzącym pierwszego w Polsce programu sądowego ,,Werdykt’’ nadawanego na antenie Tele5. Równolegle przez kilka lat regularnie występował, jako ekspert w popularnym programie Ewy Drzyzgi „ Rozmowy w toku”.

 

W roku 2005 był szefem kampanii prezydenckiej Profesora Zbigniewa Religi.


Czynnie uprawia sport, w tym w szczególności tenis stołowy, jeździectwo, narciarstwo i tenis ziemny. Na studiach był zawodnikiem AZS w Judo. Od najmłodszych lat, kiedy to zagrał główną rolę obok Wiesława Gołasa w jednym z odcinków popularnego serialu „ Droga”, co pewien czas pojawia się w kinie grając epizodyczne role w takich filmach jak: ,,Nie ma mocnych’’, ,,Kochaj albo rzuć’’, „ Sto koni do stu brzegów”, ,,Ogniem i mieczem’’, ,,Stara Baśń’’, a ostatnio „Bitwa Warszawska 1920”.